Posłuchaj o nas:


Terapia młodzieży

DLACZEGO MŁODZIEŻ SIĘGA PO UŻYWKI?

Z pewnością nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo powszechne stało się obecnie zjawisko przyjmowania środków psychoaktywnych. Mamy tu szczególnie na myśli alkohol i narkotyki. Pokusie ich zażywania ulega coraz to więcej młodych osób. Są to nie tylko nastolatki, ale również dzieci, które często pierwszą przygodę z wypiciem lub zapaleniem przeżywają w wieku 8-10 lat. Niekiedy nawet wcześniej. Co jest powodem ich decyzji? Dlaczego sięgają po używki? Powodów takich sytuacji może być wiele.

Okres dojrzewania jest jednym z najtrudniejszych etapów życia. Młoda osoba, która wkracza w świat obowiązków i oczekiwań dorosłych często czuje się zagubiona. Jest to czas, w którym nastolatek odczuwa nieodpartą chęć przynależności do grupy rówieśniczej. Poszukuje on nowych doznań, przeżywa wcześniej nieznane mu doświadczenia. Pragnie być kochany, szanowany, lubiany. Jeśli nie znajduje on zaspokojenia swoich potrzeb akceptacji, bezpieczeństwa i miłości w gronie najbliższych, wówczas wybiera drogę poszukiwania przyjaciół, kolegów, osób myślących podobnie i mających te same problemy. W takim gronie czuje się najlepiej. Tam nikt go nie osądza, nie krytykuje, nie stawia wymagań. Właśnie wtedy najczęściej zdarza się pierwsze wypicie alkoholu, zapalenie papierosa, trawki, a niekiedy i mocniejszych narkotyków.

Młode osoby często mają dosyć narzuconych zakazów. Z tego powodu chcą niekiedy po prostu nagiąć reguły i próbują zapalić, wypić. Daje im to poczucie satysfakcji. W końcu sprzeciwili się osobie dorosłej. Mogli w ten sposób udowodnić, że od jednego papierosa lub wypicia kilku piw nic się złego nie dzieje. W ich przekonaniu są przecież "małymi dorosłymi" i doskonale wiedzą co robią. Łamanie reguł jest nieodzowną częścią młodzieńczego buntu. To właśnie w tym okresie pojawiają się najczęściej pierwsze okazje do spróbowania piwa, wina, wódki, narkotyku.

Młodzież często pierwszy raz sięga po używki ze zwykłej ciekawości i nudy. Nie znają oni alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu. Nie mają ochoty na kreatywne zorganizowanie zajęć pozaszkolnych, weekendów, wakacji itp. Idą na łatwiznę, bo przecież w ich mniemaniu, przeżycie dobrej zabawy zakrapianej alkoholem jest bardzo atrakcyjne. Daje poczucie luzu i odprężenia. Po alkoholu świat wydaje się lepszy, bardziej radosny. Nie zdają sobie sprawy, że są to tylko złudzenia. Chcą przekonać się na własnej skórze co daje alkohol lub narkotyk. Jedni są rozczarowani ich działaniem, po którego zaprzestaniu czują się nieprzyjemnie. Inni wręcz odwrotnie. Sięgają po nowe używki, zwiększają dawki.

Zażycie narkotyku lub wypicie alkoholu jest traktowane jako doskonały sposób na ucieczkę od problemów w szkole i rodzinie. Ich przyjmowanie zapewnia młodym osobom "kontynuację" beztroskiego dzieciństwa. Po alkoholu lub narkotykach człowiek czuje się mniej zestresowany. Niestety, mało który nastolatek zdaje sobie sprawę z tego, że używki tylko pogłębią ich problemy.

W obecnych czasach, alkohol i narkotyki można nabyć praktycznie bezproblemowo. Monopolowych sklepów jest całe mnóstwo. Mimo apelów i programów profilaktycznych, nadal zdarzają się takie punkty handlowe, w których młodzież może bezproblemowo kupić alkohol. Ze zdobyciem narkotyku też nie ma większych problemów. Jeśli ktoś nie zna dealera osobiście, z pewnością ma w swoim otoczeniu kogoś, kto umówi go z nim osobiście lub poda nr telefonu.

Młodzi ludzie ulegają też często presji towarzystwa, a także reklam, programów telewizyjnych, artykułów w czasopismach. Nie tylko chcą naśladować starszych kolegów, ale także swoich idoli. W telewizji i Internecie roi się od informacji zachęcających młode osoby do przeżycia "dobrej" zabawy. Powielają zostają wzorce organizacji imprez, na których alkohol to podstawa, a papieros czy skręt również jest na porządku dziennym.

Powyższe ryzykowne czynniki są tylko przykładowymi powodami, dla których młodzi ludzie często sięgają pierwszy raz po środki psychoaktywne. Dla niektórych będzie to jednorazowa lub krótkotrwała przygoda. Niestety, dla pewnej grupy osób z pewnością staną się punktem obowiązkowym w rozkładzie dnia. Dłuższe przyjmowanie używek niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Wyjście z niego jest procesem bardzo trudnym. Często zwykła silna wola rodziców i osoby uzależnionej nie wystarczą, aby pozbyć się raz na zawsze problemu. Wtedy powinno się skorzystać z pomocy specjalistów. Odbycie terapii nigdy nie zagwarantuje sukcesu, ale niewątpliwie będzie bardzo ważnym krokiem w walce z nałogiem.

CHARAKTERYSTYKA ŚRODKÓW PSYCHOAKTYWNYCH

Używki takie jak alkohol, narkotyki, nikotyna, środki wziewne są substancjami silnie uzależniającymi. Ich zażycie powoduje poważne konsekwencje zdrowotne oraz społeczne. Poniżej omawiamy ich szkodliwość.

Narkotyki dzielą się na tak zwane miękkie i twarde. W tej pierwszej grupie znajduje się m.in. marihuana, haszysz, extasy, LSD. Drugą grupę tworzą m.in. amfetamina, kokaina oraz wszelkiego rodzaju opiaty. Podział ten wcale nie oznacza, że jedne z nich są lżejsze, a drugie silniejsze. Wszystkie one są tak samo niebezpieczne. Co więcej, przyjmowanie miękkich narkotyków często prowadzi do "przerzucenia" się na te drugie. Jedne substancje uzależniają szybciej, inne - wolniej. Wszystko zależy do organizmu. Nikt nie jest w stanie jasno określić granicy ich przyjmowania. Zażywanie narkotyków powoduje uzależnienie psychiczne i fizyczne. Obydwa są bardzo groźne, ale szczególnie psychiczne jest trudno wyleczyć.

Inny podział narkotyków uwzględnia ich pochodzenie. Mogą one być wytwarzane przez człowieka (syntetyczne): extasy, LSD, metamfetamina lub być pochodzenia naturalnego: marihuana, haszysz, kokaina, heroina, morfina, opium, kodeina. Narkotyki syntetyczne są uważane z reguły za bardziej szkodliwe. Jest to jednak nie do końca prawdą, gdyż obecnie wiele narkotyków naturalnych jest wzbogacanych substancjami chemicznymi, które modyfikują ich właściwości oraz czynią ich bardziej szkodliwymi.

Opracowano także podział narkotyków ze względu na ich działanie. Naturalne czy syntetyczne, miękkie bądź twarde, nieważne jaki typ weźmiemy pod uwagę, wszystkie one mają jedną cechę wspólną - wpływają na funkcjonowanie mózgu. Jedne substancje uspokajają, drugie pobudzają, inne wywołują halucynacje. Opioidy działają nasennie i przeciwbólowo. Amfetamina i extasy wywołują euforię, zwiększają energię i dają poczucie mocy. LSD, marihuana, haszysz wywołują omamy, a niekiedy także poczucie lęku i paniki.

Narkotyki można przyjmować na różne sposoby. Można je wciągać przez nos (kokaina), palić (marihuana, haszysz), przyjmować w formie tabletek (extasy, LSD) lub wstrzykiwać dożylnie (heroina).

Substancjami psychoaktywnymi są także środki wziewne. Będą to wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki, farby, kleje, gazy z zapalniczek, aerozole. Są one niedrogimi substancjami, które praktycznie można spotkać w każdym domu. Ich wdychanie wywołuje halucynacje, euforię, stan rozweselenia.

Opisując używki nie należy także zapominać o tych najbardziej popularnych i najłatwiej dostępnych. Są to alkohol i nikotyna (papierosy, cygara, tabaka). Uzależniają one błyskawicznie. Objawy ich zażywania są z pewnością znane każdemu. Alkohol (piwo, wino, wódka) - chwiejny krok, bełkotliwa mowa, zaczerwienienie skóry, brak koordynacji ruchowej. Nikotyna - silna potrzeba zapalenia, brak nikotyny w organizmie wywołuje zdenerwowanie i brak koncentracji.

Jeśli narkotyki, alkohol lub nikotyna są dostarczane organizmowi regularnie, wówczas pojawia się problem uzależnienia od używek. Ich długotrwałe przyjmowanie powoduje ogólne wyniszczenie organizmu. Zarówno skutki zdrowotne, jak również psychiczne i społeczne zależą od rodzaju środka psychoaktywnego.

Osoba uzależniona od marihuany i haszyszu odczuwa senność, bardziej się poci, ma przekrwione oczy, odczuwa bóle głowy, trudno jej się skoncentrować, ma problemy z zapamiętywaniem, ma zaburzoną koordynację ruchową, jej tętno jest przyspieszone, ciśnienie wyższe. Zażywanie narkotyków stymulujących prowadzi do zaburzeń pracy serca, udarów mózgu, napadowego skoku ciśnienia. Amfetamina i extasy wywołuje urojenia, poczucie lęku i niepokoju, senność, a niekiedy również myśli samobójcze. Z kolei przyjmowanie opioidów (heroina, kodeina, morfina) może doprowadzić do chorób serca, udaru mózgu, obrzęku płuc i chorób innych narządów.

Przyjmowanie narkotyków wywołuje także skutki społeczne. Narkomani często są nieprzystosowani społecznie. Dla nich liczy się tylko narkotyk i możliwość jego zdobycia. Wartości takie jak miłość, przyjaźń, rodzina schodzą na bardzo daleki plan. Poszukiwanie narkotyku często powoduje popełnianie przestępstw (kradzieże, włamania, handel narkotykami itp.). Nakłaniają także inne osoby do zażywania narkotyków. Niektóre z osób uzależnionych dopuszczają się gwałtów, rozbojów, samobójstw. Są bierni i obojętni w życiu społecznym. Ponadto, narkotyki zażywane dożylnie często niosą za sobą ryzyko zakażenia wirusem HIV. Jedna chora osoba może przyczynić się do zarażania innych.

Alkohol powołuje wiele rozmaitych schorzeń. Niszczy mózg, żołądek, serce, naczynia krwionośne oraz wiele innych narządów. Sieje spustoszenie praktycznie w całym organizmie. Jego nadmierne przyjmowanie prowadzi do problemów z widzeniem, zaburzenia funkcji poznawczych (koncentracja, logiczne myślenie itp.), marskości wątroby, zapalenia trzustki, nadciśnienia, chorób wieńcowych, udarów i zawałów serca. Są to tylko nieliczne przykłady konsekwencji zażywania alkoholu. Wraz z przyjmowaniem coraz to większych jego dawek, skutki picia narastają.

Palenie tytoniu naraża palacza na działanie tlenku węgla, substancji smolistych, nikotyny i wielu innych substancji znajdujących się w dymie tytoniowym. Są one rakotwórcze. Oprócz nowotworów, wywołują także przewlekłe choroby serca oraz schorzenia płuc. Działanie nikotyny i pozostałych substancji wpływa także na otoczenie osoby palącej. Są to tak zwani palacze bierni, którzy mimo tego, że sami nie palą to wdychają dym tytoniowy.

Szkodliwość substancji psychoaktywnych jest oczywista. Niestety, wielu młodych ludzi zapomina o konsekwencjach przyjmowania używek. Często wychodzą z założenia, że ich to nie dotyczy. Uważają, że znają "tę" granicę i będą mogli w każdej chwili przestać. Sięgając po alkohol, narkotyk, papierosa myślą tylko o tym, że daje im to rozluźnienie, możliwość zapomnienia od problemów, sposób na fantastyczną zabawę. Biorą coraz więcej i częściej. Potem już nie mogą przestać. Nałóg jest o wiele silniejszy. Droga wyjścia z uzależnienia jest bardzo trudna. Nie wystarczy tylko silna wola, aby powrócić do normalnego funkcjonowania. Często zażywanie używek osiąga już taki poziom, że zostają zaburzone wszelkie relacje z rodziną i przyjaciółmi. Osoby palące, biorące, pijące pogrążają się w swoim świecie nałogu. Chcą pomocy, ale nie umieją o nią poprosić lub nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Jeśli mają szczęście trafią do ośrodka terapeutycznego. Tylko tam możliwe jest uzyskanie kompleksowego wsparcia i pomocy w wyjściu z nałogu. Nie zawsze terapia kończy się sukcesem, ale z pewnością jest to dobry początek walki z uzależnieniem. Od czegoś przecież trzeba zacząć.

POMOC W OŚRODKU OAZA

Do naszego Ośrodka przychodzą osoby nieletnie, które są uzależnione nie tylko od substancji psychoaktywnych typu narkotyki, alkohol, środki wziewne, nikotyna, ale również te, których problemem są uzależnienia niechemiczne - internet, komputer, hazard, zachowania ryzykowne. Są to osoby z zaburzoną samooceną. Nie mają one jasno utrwalonych zasad i norm. Czują się często odrzuceni przez otoczenie, boją się. Wszyscy oni poszukują miłości, akceptacji, poczucia bezpieczeństwa. Trudno jest im się do tego przyznać. Nie mówią otwarcie o swoich potrzebach. Są zamknięci w świecie nałogu, ale w głębi duszy pragną uwolnić się ze szpon nałogu.

Leczenie terapeutyczne wymaga ogromnego zaangażowania i wiedzy na temat natury uzależnienia. Wyjście z nałogu jest bardzo trudnym procesem. Wiemy o tym doskonale. Każdy uczestnik terapii jest osobą wyjątkową. Pacjentami Ośrodka są osoby na różnym etapie uzależnienia, dlatego też, z każdym nieletnim pracujemy na tle grupy lub indywidualnie. Na zajęciach wykorzystujemy metody terapii krótkoterminowej. Jest ona ukierunkowana na rozwiązanie problemu tu i teraz. Pomagamy nieletnim odkryć i wykorzystać własny potencjał. Budujemy go poprzez:
DOCENIENIE młodej osoby, która rzadko słyszy takie słowa jak: "fajnie, że jesteś", "jestem z Ciebie dumny". Pozwala nam to zawiązać sojusz terapeutyczny. Naszym celem jest także BUDOWANIE POCZUCIA BEZPIECZEŃSTWA, czyli stworzenie takiej atmosfery w Ośrodku, dzięki której pacjent poczuje się bezpiecznie i swobodnie. W trakcie wstępnych rozmów stosujemy POZYTYWNE PRZEFORMUŁOWANIA. Zamiana hasła "ciągle popełniam błędy" na "nikt nie jest doskonały, jako człowiek mam prawo popełnić błąd" pozwala wydobyć pozytywne strony z wypowiedzi pacjenta. Kolejnym naszym założeniem jest ODNAJDYWANIE OBSZARÓW WSPÓLNYCH. Dla nas pacjent nie jest "przypadkiem". Jest niepowtarzalną osobą, która ma swoje zainteresowania i hobby. Chcemy je poznać. Dzięki temu, pomagamy wydobyć te obszary życia, które zachowały część zdrowej postawy. PROCEDURA "MAŁYCH KROKÓW" pozwala nam zbudować klimat zaufania, który w naszym Ośrodku jest podstawą.

W OAZIE obowiązują normy i zasady grupowe. Wytyczamy ramy i granice wolności własnej. Ich celem jest zapewnienie prawidłowej komunikacji. Spójny i jasny regulamin określa między innymi zakaz:

  • używania substancji psychoaktywnych
  • uprawiania gier hazardowych
  • stosowania jakichkolwiek form przemocy (fizycznej, psychicznej - słownej)
  • kontaktów seksualnych
  • niszczenia mienia i innych przedmiotów
  • kradzieży
  • pożyczania rzeczy

Codziennej pracy w Ośrodku przyświecają zasady akceptacji i okazywania wzajemnego sobie szacunku, regulaminu oraz Planu Dnia i Zasad Grupowych. Pacjent OAZY ma obowiązek uczestniczenia w zajęciach terapeutycznych i innych organizowanych na terenie Ośrodka, a także realizowania zadań ujętych w Osobistym Planie Terapeutycznym.

Naszą witrynę przegląda teraz 29 gości 

Rzetelna firma

Prywatny Ośrodek Terapii
Uzależnień OAZA

87-850 Choceń Ługowiska 1
Kom.: 883 95 70 70, 530 18 70 70
Tel.: 54 233 70 70
E-mail: info@osrodek-oaza.pl

Wirtualny Spacer


Możliwość rozłożenia płatności
na raty! Partner firmy:


> Informacje o przetwarzaniu danych <

Please wait while JT SlideShow is loading images...
Wycieczki fakultatywne